Zyrtec ® kapky

Zvířata

Použití antialergického léku Zirtek v kapkách pomáhá eliminovat otoky, nazální kongesci a omezuje kožní vyrážky s sennou rýmou, alergickou rýmou a dermatitidou. Tento účinek je dosažen díky skutečnosti, že přípravek obsahuje cetirizin - účinnou látku. Má silný antihistaminický účinek, takže lék dokonale zmírňuje svědění, odstraňuje vyrážky a jiné projevy alergie..

Kapky Zirtek - návod k použití

Lék má antialergický účinek, pomáhá eliminovat většinu symptomů. Před použitím produktu byste si měli pečlivě prostudovat návod s informacemi o indikacích, kontraindikacích a způsobu použití. Důležité informace zahrnují nežádoucí účinky. V terapeutických dávkách nemá antialergický lék sedativní účinek a nezpůsobuje ospalost. Současně složky látky zhoršují trávení nebo přispívají ke vzniku kožních reakcí.

Uvolněte formu a složení léčiva

Zyrtec je k dispozici ve formě kapek pro orální podání. Lék je čirý, bezbarvý roztok a má jemnou vůni kyseliny octové s hořkou chutí. Kapky se umístí do lahvičky z tmavého skla o objemu 10 ml. Kromě toho v kartonovém balení jsou kapátko a návod k použití. Složky přípravku Zirtek na 1 ml produktu jsou uvedeny v tabulce.

ledová kyselina octová

Farmakodynamika a farmakokinetika

Antialergické léčivo Zyrtec patří do skupiny selektivních antagonistů periferních histaminových receptorů. Po průběhu cetirizinu nebyl detekován žádný účinek na mozkové H1 receptory. Nástroj pomáhá eliminovat příznaky alergických onemocnění díky antipruritickému a antiexudativnímu účinku. V tomto případě nemá lék téměř žádný anticholinergní, antiserotoninový účinek.

Účinek užívání léku je pozorován po 20 minutách jedné dávky 10 mg nebo 20 kapek. Maximální koncentrace cetirizinu je dosaženo po 60 minutách, po kterých je pozorován účinek léčiva po dobu 24 hodin. Zyrtec se rychle a úplně vstřebává z trávicího traktu (gastrointestinálního traktu). Současný příjem potravy neovlivňuje absorpci účinné látky..

Indikace pro použití

Zirtek má antialergický účinek, takže lékaři předepisují léčbu alergických symptomů, jako je svědění kůže, slzení a kýchání. Přímé indikace k užívání tohoto léčivého přípravku jsou také: rýma, průjem spojivek, otoky, podráždění a kožní vyrážky. Tento antihistaminikum je předepsáno pro následující nemoci:

  • Quinckeho edém;
  • senná rýma (senná rýma);
  • sezónní alergie - alergická rýma, alergická konjunktivitida;
  • kopřivka;
  • bronchiální astma;
  • alergická dermatitida.

Jak brát Zyrtec

Rozhodnutí vzít lék pro léčebné účely činí lékař. Kromě toho upravuje dávkování v případě určitých onemocnění tak, aby produkt nepoškozoval tělo. Kromě zdravotního stavu zohledňují starší pacienti a malé děti věk. Antialergické kapky se užívají perorálně po rozpuštění léčiva ve vodě.

Zyrtec Drops - Dávkování pro dospělé

U dětí starších 6 let a dospělých je antialergická látka Zirtek často předepisována v dávce 20 kapek denně. Současně se doporučuje, aby dospělí užívali celou denní normu najednou, a děti by ji měly rozdělit na 2 dávky. Stává se, že tělo dítěte pro léčebný účinek je dost a 10 kapek nebo 5 mg cetirizinu, takže je třeba sledovat pohodu dítěte. U starších pacientů je dávka léku snížena podle pokynů lékaře.

Zirtek - dávkování pro děti

Lék Zirtek může být dán dítěti od 6 měsíců, ačkoli mnoho pediatrů to předepisuje dětem mladšího věku, včetně novorozenců, ale snižuje dávkování. Bez jmenování lékaře se Zirtek pro novorozence nepoužívá, což by mělo být zvažováno u rodičů, kteří se dozvěděli o účinnosti cetirizinu ze sítě a od přátel. Způsob léčby alergií u malých pacientů je tedy následující:

  • pro děti od 6 do 12 měsíců je léčba předepsána uvnitř 5 kapek 1krát denně;
  • Kapky Zirtec pro děti od 1 roku do 2 let se používají v 5 kusech až 2krát denně;
  • Zirtek pro děti od 2 do 6 let je předepsán 5 kapek 2krát nebo 10 kapek 1krát denně.

speciální instrukce

Současné užívání alkoholu a antialergických látek neprokázalo nežádoucí interakci. Navíc, aby se zabránilo poruchám centrálního nervového systému, je použití alkoholu s drogami nežádoucí. Zirtek nemá vliv na schopnost kontrolovat mechanismy, ale lékaři nedoporučují provádět nebezpečné činnosti, kde je při léčbě alergických projevů tímto lékem vyžadována vysoká koncentrace pozornosti..

Během těhotenství

Lék je během těhotenství zakázán, protože u tohoto subjektu nebyly provedeny žádné klinické studie. Pokud je během laktace zapotřebí léčba tímto antialergickým přípravkem, kojení by mělo být na chvíli zastaveno. Důvodem je skutečnost, že cetirizin se vylučuje do mléka a může poškodit tělo dítěte..

V případě poruchy funkce ledvin a jater

Onemocnění jater nevyžaduje úpravu dávkování a vysazení léku, je to nutné pouze při současném zhoršení funkce ledvin a jater. Pokud mluvíme o užívání antialergických kapek Zyrtec v případě onemocnění ledvin, je závislost následující:

  • u pacientů s mírným, středně závažným selháním ledvin není nutná úprava dávkování;
  • při těžkém onemocnění je dávkování regulováno lékařem;
  • v terminálním (komplikovaném) stadiu selhání ledvin je léčivo kontraindikováno.

Léková interakce

Po souběžné léčbě Zirtek makrolidy a ketokonazolem nedochází ke změnám na EKG. Když lék interaguje s léky, jako je pseudoefedrin, cimetidin, ketokonazol nebo erytromycin, azithromycin, glipizid a diazepam, nebyly zjištěny žádné negativní účinky cetirizinu na organismus. Klírens cetirizinu je s teofylinem snížen o 16%.

Kontraindikace

Pokyny k použití léku Zirtek naznačují kontraindikace antialergických kapek. Tyto zahrnují:

  • přecitlivělost na jednotlivé složky léčiva;
  • těhotenství;
  • kojení;
  • dědičná nesnášenlivost laktózy;
  • nedostatek laktázy;
  • glukózo-galaktosový malabsorpční syndrom;
  • dětský věk do 6 měsíců;
  • konečné selhání ledvin.

Kromě přísných kontraindikací existují i ​​nemoci a stavy těla, kdy by se antialergikum mělo používat pouze po konzultaci s příslušným lékařem as velkou péčí:

  • chronické onemocnění jater;
  • chronické selhání ledvin;
  • stáří;
  • epilepsie;
  • zadržování moči.

Vedlejší efekty

Pokud tyto dávky nebo kontraindikace nejsou dodrženy, mohou se po použití léčiva objevit nežádoucí účinky:

  • trombocytopenie;
  • závrať;
  • bolest hlavy;
  • buzení;
  • depresivní stav;
  • zmatek;
  • nespavost;
  • mdloby;
  • třes;
  • nervózní tic;
  • tachykardie;
  • rýma;
  • zánět hltanu;
  • přibývání na váze;
  • nevolnost;
  • průjem;
  • zhoršená funkce jater;
  • porušení močení;
  • enuresis;
  • otok;
  • svědění
  • vyrážka;
  • anafylaktický šok;
  • bolest břicha.

Předávkovat

V případě předávkování cetirizinem je nutné vypláchnout žaludek nebo vyvolat zvracení. Poté se doporučuje pít aktivní uhlí v souladu s pokyny. Neexistuje žádné specifické antidotum. Kromě toho, pokud se objeví následující příznaky, provede se symptomatická léčba:

  • zmatení vědomí;
  • závrať;
  • vysoká únava;
  • ospalost;
  • svědění
  • třes;
  • zadržování moči;
  • průjem;
  • slabost;
  • tachykardie.

Podmínky prodeje a skladování

Lék lze zakoupit v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu. Antialergikum by mělo být skladováno na tmavém místě při teplotě do 25 ° C, kde malé děti nemohou dosáhnout. Doba použitelnosti Zirtek klesá - 5 let.

Analogy

V případě, že antialergikum Zirtek není vhodné ve složení nebo ceně, můžete si vybrat podobné léky:

  • Zodak. Lék je úplným analogem Zirteku. Mají podobný účinek, farmakokinetiku, formy uvolňování, indikace, kontraindikace a další ukazatele. Před změnou antialergických léků byste se však měli poradit s lékařem. Náklady na Zodak ve formě kapek jsou 207 rublů.
  • Fenistil. Dimethinden maleát - účinná látka léčiva, která má antipruritický a antialergický účinek. Kromě toho existuje slabý sedativní účinek. Lék ve formě kapek se používá pro děti staršího věku, počínaje 1 měsícem, ale jeho účinnost je nižší a frekvence vedlejších účinků je vyšší. Kromě kapek je Fenistil k dispozici ve formě gelu, emulze a krému. Ceny pro všechny formy se liší od 290 do 370 rublů.
  • Claritin. Lék je k dispozici na základě loratadinu, který účinně zvládne sennou rýmu, alergickou dermatitidu a chronickou kopřivku. Je zaznamenána sedace, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu. 10 tablet stálo 225 rublů a 60 ml sirupu - 250.
  • Erius. Účinná látka se nazývá desloratadin a je vylepšeným vzorcem loratadinu. Takže užívání léku nezpůsobuje ospalost a další vedlejší účinky se objevují pouze ve vzácných případech. V tomto případě je účinnost léčiva vysoká. Erius je k dispozici ve formě sirupu a tablet, ale jeho cena je téměř dvakrát vyšší než Zirtek - 590 rublů.

Zirtek klesá cena

Zirtek lze zakoupit v jakékoli lékárně ve městě nebo objednat v internetovém obchodě, kde si můžete přečíst recenze o droze a vybrat si ten správný produkt za cenu. Informace o nákladech na kapky, které závisí na výrobci, naleznete v následující tabulce.

ZIRTEK

Zyrtec je antialergický lék. Blokátor histaminových H1 receptorů, metabolit hydroxyzinu. Zabraňuje vývoji a usnadňuje průběh alergických reakcí, má antipruritické a antiexudativní účinky.

Ovlivňuje časné stadium alergických reakcí závislých na histaminu, omezuje uvolňování zánětlivých mediátorů v pozdním stádiu alergické reakce, snižuje migraci eosinofilů, neutrofilů a basofilů a stabilizuje membrány žírných buněk. Snižuje propustnost kapilár, zabraňuje rozvoji tkáňového edému, uvolňuje křeče hladkých svalů. Eliminuje kožní reakci na zavádění histaminu, specifických alergenů a ochlazování (s „studenou“ kopřivkou). Snižuje histaminem indukovanou bronchokonstrikci u mírného astmatu.

Prakticky žádné anticholinergní a antiserotoninové účinky. V terapeutických dávkách prakticky žádná sedace.

Nástup účinku po jednorázové dávce 10 mg cetirizinu je pozorován po 20 minutách (u 50% pacientů) a po 60 minutách (u 95% pacientů), účinek přetrvává déle než 24 hodin. Po přerušení léčby přetrvává účinek až 3 dny.

Farmakokinetika
Sání
Po perorálním podání se rychle absorbuje. Cmax je dosaženo po 1 hodině. Užívání léku s jídlem neovlivňuje množství absorpce, ale míra absorpce mírně klesá (doba k dosažení Cmax se zvyšuje o 1 hodinu).

Rozdělení
Cetirizin se váže na plazmatické proteiny o 93%. Vd - 0,5 l / kg. Vylučuje se do mateřského mléka. Neakumuluje se.

Metabolismus
Je metabolizován v malém množství v játrech O-desalkací za vzniku farmakologicky neaktivního metabolitu (na rozdíl od jiných blokátorů histaminového receptoru H1 metabolizovaných v játrech systémem cytochromu P450)..

Chov
2/3 léku se vylučuje nezměněné močí a asi 10% stolicí. Systémová clearance - 53 ml / min. T1 / 2 je 7-10 hodin, téměř neodstraněno hemodialýzou.

Farmakokinetika ve zvláštních klinických případech
T1 / 2 u dětí ve věku 6-12 let - 6 hodin; u dětí ve věku 2-6 let - 5 hodin; u dětí ve věku od 6 měsíců do 2 let - 3,1 hodiny.

U starších pacientů se T1 / 2 zvyšuje o 50%, systémová clearance - o 40%.

Dávkování
Droga Zyrtec je předepsána uvnitř.
Děti ve věku od 6 měsíců do 1 roku jsou předepisovány 2,5 mg (5 kapek) 1krát denně. Děti ve věku 1 až 2 let jsou předepisovány 2,5 mg (5 kapek) až 2krát denně.
Děti ve věku 2 až 6 let jsou předepsány 2,5 mg (5 kapek) 2krát denně nebo 5 mg (10 kapek) 1krát denně.
Dospělí a děti starší 6 let jsou předepisováni v dávce 10 mg (1 tableta nebo 20 kapek) / den. Dospělí - 10 mg 1 čas / den; děti - 5 mg 2krát denně nebo 10 mg 1krát denně. K dosažení terapeutického účinku může někdy postačovat počáteční dávka 5 mg.
Při selhání ledvin se dávka snižuje v závislosti na QC.

Předávkovat
Při užívání přípravku Zirtec v dávce vyšší než 50 mg lze pozorovat následující příznaky: ospalost, úzkost, zvýšená podrážděnost, retence moči, sucho v ústech, zácpa, mydriáza, tachykardie.

Procedura: stažení léčiva, výplach žaludku, podávání aktivního uhlí, symptomatická terapie.

Léková interakce
Společným jmenováním Zyrtec s theofylinem v dávce 400 mg 1 čas / den bylo zaznamenáno snížení CC o 16%.
Při kombinaci s makrolidy a ketokonazolem nebyly zaznamenány žádné změny EKG.
Klinicky významná interakce se současným podáváním léčiva Zirtec s pseudoefedrinem, cimetidinem, ketokonazolem, erytromycinem, azithromycinem, diazepamem, glipizidem nebyla pozorována.

Těhotenství a kojení
Lék je kontraindikován pro použití během těhotenství a během kojení (kojení).

Vedlejší efekty
Ze strany centrálního nervového systému: ospalost, bolesti hlavy; zřídka - závratě, migréna.
Z trávicí soustavy: sucho v ústech; zřídka - průjem.
Alergické reakce: zřídka - angioedém, svědění, vyrážka, kopřivka.

Podmínky skladování
Tablety by měly být skladovány na suchém místě nepřístupném dětem při teplotě nepřesahující 25 ° C. Roztok pro perorální podání by měl být skladován při teplotě nepřesahující 25 ° C. Doba použitelnosti léku - 5 let.

Indikace
Droga se používá u dospělých a dětí ve věku 6 měsíců a starších..

Symptomová léčba:
- celoroční a sezónní alergická rýma a alergická konjunktivitida, jako je svědění, kýchání, rinorea, slzení, hyperémie spojivek;
- senná rýma (senná rýma);
- kopřivka (včetně chronické idiopatické kopřivky);
- Quinckeho edém;
- jiné alergické dermatózy (včetně atopické dermatitidy) doprovázené svěděním a vyrážkami.

Kontraindikace
- těhotenství;
- kojení (kojení);
- věk dětí do 6 měsíců;
- Přecitlivělost na složky léčiva nebo na hydroxyzin.

S opatrností by měl být lék předepsán pro chronické selhání ledvin (středně závažné nebo těžké) a také pro starší pacienty (kvůli možnému snížení glomerulární filtrace).

speciální instrukce
Neexistují žádné údaje o interakci léku Zirtek, když je užíván v doporučených dávkách s alkoholem (při koncentraci ethanolu v krvi 0,5 g / l), avšak během užívání přípravku Zirtek se doporučuje zdržet se pití alkoholu.
Vliv na schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy.
Objektivní metody zkoumání schopnosti zapojit se do potenciálně nebezpečných činností spolehlivě neodhalily žádné nepříznivé účinky při používání léku v doporučené dávce 10 mg, přesto se doporučuje opatrnost.

Zirtek tablety a kapky: návod k použití, cena, recenze, recenze analogů

V tomto článku se „zaměříme“ na antihistaminikum Zirtek a pokyny k jeho použití: zjistíme, v jakých případech a jak to vzít, komu je kontraindikováno a v níž je terapie nejúčinnější.

Zyrtec je originální antihistaminikum, jedním z obchodních názvů této drogy je cetirizin. Některé klasifikace označují tento lék za antihistaminika II. Generace, avšak podle většiny vědců a jeho farmakologických vlastností patří léčivo do třetí generace.

Obchodní název: Zirtec ® (latinka - Zyrtec ®)

Výrobce: USB company, Belgium.

Oficiální web - http://www.ucbrussia.ru/ - má ruskou verzi, která potvrzuje jejich úzkou spolupráci s Ruskem.

Oficiální stránka léku: zyrtec.rf. Na něm najdete oficiální pokyny. Lze jej také stáhnout na webových stránkách výrobce v sekci „OTC léky“.

Kód produktu OKPD: 24,42,13,717.

Tablety a kapky Zirtek dobyly trh v 80. letech 20. století. Droga se prosadila jako účinný a bezpečný nástroj - to potvrzují četné studie. Nejlepší lék se projevuje v léčbě alergické rýmy, včetně sezónní i kopřivka.

Droga není hormonální droga, protože neobsahuje glukokortikoidy, ale má významný protizánětlivý účinek.

farmaceutický účinek

Jelikož je blokátorem H1-histaminových receptorů, je léčivo schopno zabránit uvolňování této účinné látky z žírných buněk, stabilizovat jejich membrány a zabránit jim v poškození. Jinými slovy, lék porušuje základní mechanismus vzniku alergické reakce, a proto neumožňuje rozvoj příznaků.

  • Má antiexudativní a protizánětlivé účinky.
  • Snižuje propustnost cévní stěny tím, že zmírňuje otoky a křeče hladkých svalů.

Jednou z výhod přípravku Zirtek je jeho anti-bronchokonstrikční účinek, který umožňuje jeho použití v kombinované terapii bronchiálního astmatu.

Logickou otázkou je, kolik minut Zyrtec začne působit poté, co vstoupí do těla, protože je nutné odstranit nežádoucí alergické příznaky co nejdříve. Podle pokynů se účinek u poloviny pacientů rozvíjí po 20 minutách a po hodině dochází k úlevě od příznaků u 95% alergiků.

Bez ohledu na příjem potravy se Zyrtec zcela vstřebává z trávicího traktu. Maximální koncentrace léčiva v těle nastane po 60-90 minutách, v tomto okamžiku maximálního účinku.

Poločas léku:

  • u zdravých dospělých působí Zyrtec po dobu 10-12 hodin;
  • u dětí od šesti měsíců do dvou let - 3 hodiny;
  • u dětí od 2 do 6 let - 5 hodin;
  • u dětí od 6 do 12 let - 6 hodin;
  • u pacientů se středním a závažným stupněm selhání ledvin - 30 hodin;
  • u starších pacientů - 15-18 hodin.

Prodloužení účinku je spojeno se snížením filtrační funkce ledvin, není výhodou a vyžaduje úpravu dávky.

Při delším používání nedochází ke kumulaci účinku, nevyvíjí se tolerance vůči antihistaminickému účinku látky. Odpověď na otázku „je možné pít Zirtek nepřetržitě“ je však záporná: léčba by měla být prováděna v kurzech s pravidelnými konzultacemi s alergologem.

Závisí to na Územním programu státních záruk a mělo by být konzultováno s alergologem v místě léčby.

Složení a forma uvolňování

Na ruském trhu jsou uvedeny dvě formy léku: tablety a kapky. Návod k použití, uvedený na oficiálních webových stránkách výrobce, poskytuje údaje o dostupnosti takové lékové formy jako sprej, ale dnes se tento typ léku v Rusku neprodává..

Složení léku Zirtec návod k použití plně popisuje. Léčivou látkou je cetirizin dihydrochlorid v dávce 10 mg (pro kapky - v ml, pro tablety - v 1 kuse). Zbývající komponenty se formují.

FormulářStrukturaFotografie
TabletyÚčinná látka:
  • cetirizin - 10 mg

Další látky: celulóza, monohydrát laktózy, oxid křemičitý, stearát hořečnatý, oxid titaničitý,.

KapkyÚčinná látka:
  • cetirizin - 10 mg

Další látky: glycerol, propylenglykol, sodná sůl sacharinu, methylparabenzen, propylparaben, octan sodný, kyselina octová, voda.

Kapky jsou čirou tekutinou, bez barvy, s vůní kyseliny octové.

Může vyvstat otázka - která léková forma je lepší, účinnější? Odpověď je jednoduchá - není žádný rozdíl. Účinná látka je stejná, její dávka je stejná a formovací složky nehrají roli. Proto je lék vybrán v závislosti na věku pacienta, jeho schopnosti užívat prášky a osobních preferencích.

Cetirizin chutná velmi hořce. Výzkum neustále pokračuje a jeho účelem je maskovat tuto dochuť. Až dosud není možné nepříjemnou chuť zcela rozjasnit - Zirtek zůstává hořkou chuť.

Složení kapek však obsahuje některé látky, které je činí přijatelnější, jakož i pomocné složky. Jedním z nich je ledová kyselina octová. Neubližuje ani nepoškozuje, ale dává zvláštní vůni..

Indikace pro použití

Zirtek tablety a kapky, návod k použití doporučuje používat pouze pro alergická onemocnění. Ve skutečnosti je však lék předepsán pro mnohem širší spektrum patologie.

Alergická onemocnění

Infekční choroby

V případě léku Zirtek poskytuje instrukce poměrně omezený seznam indikací. To není způsobeno tím, že jeho použití v jiných patologiích je nemožné, ale s nepřípustností nezávislého užívání drogy (a celkově obecně samoléčbou) u nemocí nealergické povahy..

Infekční onemocnění, zejména akutní respirační virové infekce, jsou patologií v léčebných standardech, u nichž nejsou antihistaminika indikována, přesto jsou však často předepisována. Je to způsobeno schopností těchto fondů zmírnit otoky a záněty, snížit výpotky, zmírnit závažnost onemocnění. V tomto případě léčiva neovlivňují sílu imunitní odpovědi ve vztahu k patogenu (na rozdíl od glukokortikosteroidů), což umožňuje jejich použití beze strachu ze způsobení přetrvávání nebo zobecnění infekce.

Zirtek se proto jako součást komplexní terapie používá pro:

Další indikace

Lékař může předepsat Zirtek jako prostředek symptomatické terapie u mnoha jiných nemocí..

Patologie různého původu, doprovázené svěděním kůže:

A navzdory skutečnosti, že v jednom případě je tento příznak vyvolán klíštěm, ve druhém - virem, ve třetím - je porušena renální filtrace a propustnost cévních stěn, ve všech těchto případech je použití Zyrtec přípustné.

Nosní mandle

Patologická proliferace nosohltanu mandlí. Pro zmírnění otoků, snížení výtoku z nosu, usnadnění dýchání nosem, jsou často předepisovány antihistaminika, včetně Zirtek. Samozřejmě jsou to pouze prvky terapie, které zahrnují vitamíny, imunomodulátory a někdy antibiotika, ale taková droga se často používají..

Při otoku v nosohltanu je Zyrtec lék první pomoci, který musí být použit v procesu čekání na záchranný tým. Rychle to pomůže s rozvojem udusení, zejména malých dětí..

Astma

Použití Zirteku u bronchiálního astmatu je přípustné a někdy žádoucí. Na rozdíl od léků první generace nezpůsobuje Zyrtec zvýšení viskozity sputa, neovlivňuje plíce a má protizánětlivý účinek.

Proto je účinný při dušnosti, pomáhá při záchvatu kašle..

jiný

  • S popáleninami, ke zmírnění zánětů a otoků, snižte exsudaci.
  • Pro stejné účely se lék používá pro kousnutí hmyzem (jak v přítomnosti alergické reakce, tak bez ní).
  • V úzkých kruzích najdete rady, jak používat Zirtek jako prostředek pomoci s kocovinou, ale jsou založeny pouze na „lidovém zážitku“ a nemají vědecký základ.

Zirtek: návod k použití

Jakákoli forma léku se užívá orálně. Množství absorpce léčiva z gastrointestinálního traktu nezávisí na příjmu potravy, ale závisí na rychlosti. Jinými slovy, pokud pijete lék s jídlem nebo do půl hodiny před ním / po něm, vstřebá se úplně, ale účinek se bude vyvíjet pomaleji než při užití na lačný žaludek.

  • s ohledem na potřebu rychlého účinku by měl být léčivý přípravek vypit mimo jídlo;
  • při kurzu nezáleží na komunikaci s jídlem.

Tyto dva body jsou odpovědí na otázky, zda je možné přidat kapky do jídla, zředit vodou nebo mlékem. Pediatrové radí, aby se pokusili dát dětem kapky „v čisté formě“, a pouze v případě, že dítě odmítá užívat léky, uchylují se k „trikům“..

Návod k použití přípravku Zirtek pro dospělé

Formulář vydáníJak používat lék
TabletyDávkování pro dospělé je následující:
  • počáteční dávka - 5 mg (1/2 tablety nebo 10 kapek) jednou denně;
  • v případě absence účinku může být dávka zdvojnásobena, přičemž léčivo je podáváno také v jednom kroku.

Maximální přípustná dávka je 10 mg (20 kapek nebo 1 tableta).

Kapky

Návod k použití přípravku Zirtek pro děti

Forma podání a dávkování léku závisí na věku alergické osoby. Kapky Zyrtec pro děti i dospělé jsou stejně vhodné. Tablety však lze použít pouze od 6 let.

Formulář vydáníDěti do 6 letDěti od 6 let
TabletyNeuplatňuje se
  • 6-12 let - 0,5 tablety 2krát denně;
  • Od 12 let - 1 stůl. 1 čas / den.
KapkyDo 1 roku - používejte opatrně podle pokynů lékaře.
  • 6-12 měsíců - 5 čepic. 1 čas / den;
  • 1-6 let - 5 kap. 2krát denně;
  • 6-12 let - 10 kap. 2krát denně;
  • Od 12 let - 20 čepic. 1 čas / den.

Foto návod k použití (anotace)

Níže naleznete pokyny pro Zirtek na fotografiích. Chcete-li fotografii zvětšit, klikněte na ni..

Tablety

Kapky

Kontraindikace, vedlejší účinky, předávkování

Přestože je lék Zirtek bezpečný a schválený k použití v celé zemi i v zahraničí, má řadu kontraindikací a vedlejších účinků..

Je zakázáno používat lék v jakékoli formě s:

  • přítomnost alergií na kteroukoli ze složek produktu;
  • chronické onemocnění ledvin v terminálním stádiu;
  • těhotenství a kojení.

Existují věková omezení:

  • pro tablety se používá přísně od 6 let;
  • použití od 6 měsíců - pro kapky (děti mladší jednoho roku mohou užívat lék jen podle předpisu lékaře as opatrností).

Vedlejší efekty

Jsou rozděleny podle systémů a frekvence projevu. Tady jsou některé z nich:

  • alergické reakce;
  • bolest hlavy, zvýšená únava, závratě, ospalost, křeče, mdloby, třes;
  • zhoršené vidění;
  • sucho v ústech, nevolnost, volná stolice;
  • tachykardie;
  • rinitida, faryngitida;
  • přibývání na váze;
  • vyrážka, svědění, kopřivka;
  • astenie, malátnost.

Kromě toho se léčivo v těle nehromadí, nemění chuť a nemá negativní účinek na srdce (což je typické pro léky druhé generace) a na játra (a ani s patologií není nutný zvláštní výběr dávky).

Protože se léčivo vylučuje ledvinami, je nutná úprava dávky pro patologii tohoto orgánu. Pro lidi se zdravými ledvinami není tento léčivý přípravek nebezpečný..

Ne. Závislost na drogě nebyla zaznamenána ani po dlouhých nepřetržitých kurzech.

Lék neovlivňuje obecný krevní test. Ale tři dny před alergickým testem je nutné přerušit užívání léku, protože zabraňuje rozvoji kožních reakcí na histamin.

Předávkování lékem Zyrtec

Mohou se objevit následující příznaky:

  • narušené vědomí;
  • relaxace stolice;
  • závrať;
  • zvýšení únavy;
  • nevolnost;
  • bolest hlavy;
  • svědicí pokožka;
  • pocit slabosti;
  • pocit úzkosti;
  • sedace;
  • strnulost;
  • zvýšení srdeční frekvence;
  • třes;
  • akutní retence moči.

Jakmile se objeví první příznaky předávkování, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Činnosti první pomoci:

  • výplach žaludku;
  • aktivní uhlí.

Neexistuje žádné specifické antidotum, terapie je založena na detoxikaci a jejich aktivitách..

Léková interakce

Interakce mezi léčivy je velká a komplexní část farmakologie. Je velmi důležité vzít v úvahu taková data, aby se zabránilo oslabení nebo zesílení účinku jakéhokoli léku.

  • Zyrtec neovlivňuje intenzitu lokální anestezie, často se používá k prevenci nebo léčbě alergické reakce na léky proti bolesti (lidokain, prokain atd.);
  • nebyla detekována žádná interakce léku mezi Zirtekem a antibiotiky a antivirovými léčivy, teoreticky však může být narušena srdeční aktivita - prodloužení QT intervalu na EKG;
  • s antiretrovirovými léky (například ritonavirem) Zirtek prodlužuje dobu, během níž dosáhne maximální koncentrace v krvi, zatímco antivirové léčivo naopak klesá;
  • použití s ​​antitusickými léky (Erespal, Siresp) je přípustné, zejména u infekčních nemocí (například černý kašel);
  • s enterosorbenty (Polysorb, Enterosgel, Lactofiltrum) Zirtek „v tandemu“ se obě skupiny léků používají k léčbě alergických reakcí na potraviny;
  • s jinými antihistaminiky (Ketotifen, Suprastin, Vibrocil) je použití Zirteku nepřiměřené, protože účinek posledně uvedeného je dostačující k odstranění všech příznaků alergií;
  • s antikongestanty (vazokonstrikční kapky a nosní spreje) je možné aplikovat, ale pokyny se musí dodržovat a pouze v případě, že je připojena bakteriální nebo virová infekce - z alergické rýmy se antikongestanty nepoužívají;
  • u psychotropních léků (fenibut, antidepresiva) může Zyrtec vyvolat kardiotoxický účinek (o tom však neexistují spolehlivé údaje);
  • u kortikosteroidů (Pulmicort, Akriderm, Nazonex) je možné použití a někdy zcela indikováno (pro alergickou rýmu);
  • s antileukotrienovými léky (Montelukast, Zafirlukast) Zyrtec lze úspěšně použít pro bronchiální astma (ale toto jmenování může provést pouze lékař), ale je třeba mít na paměti, že některé antihistaminika zvyšují aktivitu antileukotrienů a buďte opatrní;
  • dermatotropická léčiva (Skin-cap) se s přípravkem Zirtek aktivně používají, což pomáhá zmírnit příznaky alergie na kůži.

speciální instrukce

Při zahájení užívání přípravku Zyrtec je třeba mít na paměti několik bodů.

  1. Tři dny před alergologickým vyšetřením je nutné léčivo zrušit;
  2. Lidé se sklonem k zadržování moči by měli tento lék užívat opatrně;
  3. Měli byste se zdržet pití alkoholu;
  4. Studie neodhalily žádné jevy a stavy, které by mohly rušit řízení, avšak ti, kteří právě začínají terapii, by se měli zdržet práce a činností, které vyžadují významnou koncentraci pozornosti, včetně z řízení;
  5. Lék může potencionálně inhibovat centrální nervový systém, a proto by děti s predispozicí k problémům s nervovým systémem měly tento lék brát opatrně (více viz článek „Zirtek pro děti“);
  6. Pro starší lidi neexistují žádná omezení, je důležité soustředit se pouze na stav ledvin;
  7. Během těhotenství a kojení se nedoporučuje používat lék, pokud přínos jeho použití nepřesáhne riziko. Nejsou k dispozici žádné údaje o tom, zda je na plod nepříznivý vliv, avšak z bezpečnostních důvodů to není předepsáno ženám. Kromě toho je schopen proniknout do mateřského mléka, proto by v případě potřeby měla žena kojení odmítnout.

Lék je nereceptor, tj. K dispozici v lékárně volně. Musí být uchováván při teplotě nepřesahující 25 ° C na takovém místě, aby děti a zvířata tento lék náhodně nezískaly. Přípustná skladovatelnost - 5 let.

Mylné představy a chyby: proč se Zirtek zhoršil?

Bohužel se často stává, že se droga používá nesprávně, a proto nejenže nefunguje, ale má také opačný účinek..

Především je důležité pochopit, že příznaky podobné alergické reakci nejsou vždy pravdivé. Mohou to být choroby nosohltanu, očí, kůže nebo zažívacího traktu, infekční patologie, autoimunitní problémy. Lékař by proto měl přípravek předepsat až po důkladném vyšetření.

V případě, že vyrážka, kašel a jiné podobné příznaky nezmizí, stojí za zvážení - a existuje léčba? Kromě toho může být snížena dávka nebo frekvence podávání. Je nutné zkontrolovat, zda lék nevypršel. Aby se zabránilo padělání, je nutné léky nakupovat v lékárnách přísně.

Jaké jsou důvody, proč tento lék nejprve působil, a poté úplně přestal pomáhat ?

  1. Bakteriální nebo virová infekce možná.
  2. Existují případy, kdy si tělo vyvine toleranci k určité látce. V této situaci je nutné konzultovat alergika a změnit lék.

Chyby při užívání drogy

Jak již bylo uvedeno, v jiné formě, než je orální, se léčivo nepodává. Neexistují žádné krémy, gely ani masti - léky v takových formách by měly být „prohledávány“ pod jinými jmény.

V případě, že se lék dostal na sliznici oka, je nutné je dobře propláchnout tekoucí vodou. Je dovoleno vštípit oční nevolnost (například Vizin). Pokud se objeví zarudnutí, svědění, bolest nebo bolest v očích, je nutné se poradit s oftalmologem.

Zirtek: cena, země výroby. Kde koupit lék

Zirtek, "narozený" v Belgii, se vyrábí v mnoha zemích světa. Mezi nimi:

  • Krocan;
  • USA;
  • Itálie;
  • Švýcarsko;
  • Česká republika;
  • Finsko;
  • Německo;
  • Maďarsko;
  • Indie;
  • Izrael.

Nelze říci, ve které zemi vyrábějí nejlepší a nejúčinnější lék.

Kromě toho je cena za jakoukoli „státní příslušnost“ na Zirtek přibližně stejná:

Formulář vydáníCena
Kapky (10 ml)320 rub
Pilulky (20 ks)400 rub

Pro srovnání, náklady na některé analogy (tablety a kapky na základě cetirizinu). Mnohé z nich jsou levnější:

AnalogCena
Zodak
  • kapky (20 ml) - 190 rublů
  • tablety (30 ks) - 250 rublů
Parlazin
  • kapky (20 ml) - 250 rublů
  • tablety (30 ks) - 270 rublů
Cetrin
  • tablety (30 ks) - 220 rublů
Cetirizine Sandoz
  • kapky (20 ml) - 250 rublů
  • tablety (10 ks) - 70 rublů

Jak rozlišit falešný

Bohužel dnes v oblasti medicíny a léčiv existuje spousta podvodníků a falešné drogy nejsou zprávy. Abyste se nechali chytit a nepít „koprovou vodu“ namísto drogy, musíte být opatrní a dodržovat některá pravidla:

  • koupit lék pouze v lékárně;
  • zkontrolovat kolonku: mělo by mít číslo šarže, datum exspirace, výrobce a číslo osvědčení o registraci;
  • samotná krabice musí být kvalitní;
  • neměly by existovat žádné rozdíly v písmu na obalu ani v návodu;
  • pokyny by neměly obsahovat pravopisné chyby;
  • povinná dostupnost údajů o výrobci;
  • čárový kód se musí shodovat se zemí, kde se lék vyrábí.

Infografika

Správa portálu připravila vizuální infographic se základními informacemi o droze.

Analogy a generika

Antihistaminika jsou velmi různorodá. Zirtek má proto samozřejmě své vlastní analogy. Za prvé, jedná se o léky založené na stejném cetirizinu. Z domácích analogů je hlavní drogou lék stejného jména Cetirizin. Jeho cena je asi 50-100 rublů. Cizí analogy:

Obecný, tj. nepůvodním, neoznačeným lékem je Cetirinax. Pokud jde o účinnost, není to mnohem horší než původní lék, ale stojí to méně.

Tabulka: Přípravky na bázi cetirizinu

Mezi léky s jinou účinnou látkou patří takové dobře známé léky jako Erius, Telfast, Fexadin atd. Ve skutečnosti je jakýkoli antihistaminikem analog. Všechny jsou však děleny nejen účinnými látkami, ale také generací, které se liší přítomností vedlejších účinků a účinností. Na příkladu nejslavnějších "klasických" zástupců je zajímavé identifikovat hlavní znaky generací:

Diphenhydramin, 1. generace

Tato generace také zahrnuje drogy:

  • diazolin;
  • fencarol;
  • suprastin;
  • alergosan.

Claritin, 2. generace

Tato generace také zahrnuje drogy:

  • fenistil;
  • parlamentní;
  • ketotifen;
  • kestin;
  • lomilan.

Zirtek, 3. generace

Tato generace také zahrnuje drogy:

  • suprastinex;
  • desal;
  • fexadin;
  • telfast;
  • lordestin;
  • erius;
  • allegra.

Kapky - 300 rublů;

Tablety (20 ks) - 450 rublů.

Zirtek: recenze alergiků a odborníků

Z velké části jsou alergici s drogou spokojeni. Vedlejší účinky se zřídka rozvíjejí, a pokud se vyskytnou, pak mírně. Mezi hlavní patří bolesti hlavy, ospalost, snížená koncentrace pozornosti. Použití obou dávkovacích forem je výhodné jak pro dospělé, tak pro děti. Účinnost Zirtek není pochyb.

Lékaři tento lék často předepisují a považují jej za úspěšný z hlediska účinnosti a cenově dostupný. Na lékařských konferencích jsou velké stánky věnovány medicíně, na které jsou zástupci zdravotníků rádi zodpovězeni na otázky..

Zirtek je tedy jedním z nejkvalitnějších a nejúčinnějších antihistaminik, jehož bezpečnost a účinnost je potvrzena nejen velkým počtem studií, ale také nejlepším odborníkem - časem..

Předchozí Článek

Sekce - Stíny

Následující Článek

Červené skvrny pod očima

Generace, drogaJak dlouho to trváPoužití v těhotenství, kojení, dětiUklidňující účinekNáklady
60 minutBěhem těhotenství - s opatrností, za přísných indikací. pod dohledem lékaře; během kojení - zakázáno; děti ve formě drcených tablet přidaných do mléka nebo potravin - od 1 měsíce.VyjádřenoTablety (10 ks) - 15 rublů
90 minutBěhem těhotenství a během kojení - pouze ze zdravotních důvodů; děti - sirup od 2 měsíců, tablety od 6 měsíců.Není výrazný, zřídkaTablety (10 ks) - 225 rublů, sirup - 251 rublů.
20-60 minutBěhem těhotenství a kojení je zakázáno; pro děti ve formě sirupu - od šesti měsíců, ve formě tablet - od 6 letNe