Ketotifen

Léčba

Ketotifen: návod k použití a recenze

Latinský název: Ketotifen

Kód ATX: S01GX08

Účinná látka: ketotifen (ketotifen)

Výrobce: Irbitsky chemická farma (Rusko), Rozpharm, LLC (Rusko), Sopharma (Bulharsko), aktualizace PFC (Rusko), Balkanpharma (Bulharsko)

Aktualizujte popis a fotografii: 16.8.2019

Ceny v lékárnách: od 30 rublů.

Ketotifen - antialergikum, stabilizátor membrány žírných buněk.

Uvolněte formu a složení

  • Tablety: kulaté, ploché válcového tvaru, bílé, se zkosením a dělicí linií, s mírným zápachem nebo bez něj (10 ks. V blistrech, v kartonové krabičce po 1, 2, 3, 4 nebo 5 balení);
  • Sirup (každá po 100 ml v tmavých skleněných lahvích, v kartonovém svazku 1 láhev s odměrkou).

Léčivou látkou je ketotifen fumarát:

  • 1 tableta - 1,3 mg, což odpovídá 1 mg ketotifenu;
  • 5 ml sirupu - 1 mg.

Pomocné složky ve složení tablet: monohydrát laktózy (mléčný cukr), bramborový škrob, stearát hořečnatý.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Ketotifen patří do skupiny cykloheptathiofenonů a má výrazný antihistaminický účinek. Nejedná se o bronchodilatační lék proti astmatu.

Mechanismus účinku léku je inhibovat uvolňování histaminu a dalších mediátorů uvolňovaných žírnými buňkami, blokující histamin H1-receptory inhibující enzym fosfodiesterázu. Díky tomuto účinku stoupá hladina cyklického adenosin monofosfátu (cAMP) v žírných buňkách. Ketotifen potlačuje účinky aktivačního faktoru destiček (PAF).

Zabraňuje výskytu astmatických záchvatů, ale nezastavuje je, takže při užívání drog dochází ke snížení intenzity a trvání záchvatů a v některých případech k jejich úplnému vymizení. Terapeutický účinek se plně projevuje 1,5–2 měsíce po zahájení léčby.

Farmakokinetika

V gastrointestinálním traktu je vstřebáván téměř úplně, biologická dostupnost je přibližně 50% v důsledku metabolismu během průchodu játry (účinek „prvního průchodu“). Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo po 2–4 hodinách. Asi 75% se váže na plazmatické proteiny. Vylučuje se do mateřského mléka, prochází hematoencefalickou bariérou. Distribuční objem je 2,7 l / kg.

Asi 60% použité dávky je metabolizováno v játrech demetylací, N-glukurokonjugací a N-oxidací. Výsledkem jsou následující metabolity: ketotifen-N-glukuronid (neaktivní), nor-ketotifen (farmakologicky účinný s účinkem podobným účinku jako ketotifen), 10-hydroxyketotifen a ketotifen-N-oxid (farmakologická aktivita nebyla stanovena)..

Asi 70% je vylučováno ledvinami ve formě inaktivních metabolitů, 0,8% - v nezměněné formě. Vylučování je dvoufázové: poločas první fáze je 3 až 5 hodin, druhá asi 21 hodin.

U dětí starších 3 let se metabolismus neliší od stejného procesu u dospělých, ale je zde rychlejší clearance. V důsledku toho musí být pacientům ve věku 3 a více let předepsána denní dávka pro dospělé.

Indikace pro použití

Podle pokynů se Ketotifen ve formě tablet používá k léčbě následujících onemocnění:

  • Atopické bronchiální astma;
  • Sezónní alergická rinokonjunktivitida (pollinóza);
  • Atopická dermatitida;
  • Alergická konjunktivitida;
  • Alergická rýma;
  • Kopřivka.

Lék ve formě sirupu se užívá k prevenci výše uvedených a dalších alergických onemocnění, včetně alergické bronchitidy.

Kontraindikace

  • Období kojení;
  • Přecitlivělost na lék.

Kromě toho kontraindikací pro použití tablet je:

  • Období těhotenství;
  • Věk do 3 let.

Nepředepisujte sirup dětem mladším 6 měsíců.

S opatrností se doporučuje předepsat:

  • Tablety: se selháním jater a pacienty s epilepsií;
  • Sirup: období těhotenství, zejména v prvním trimestru.

Návod k použití Ketotifenu: způsob a dávkování

  • Tablety: užívané perorálně, ráno a večer s jídlem. Doporučené dávkování pro dospělé a děti je 1 tableta 2krát denně, ve vážných případech je dovoleno zvýšit dávku pro dospělé na 2 mg 2krát denně. Léčebné období je 3 měsíce nebo více. Odběr léku by měl být prováděn postupně, během 2-4 týdnů;
  • Sirup: užívá se perorálně ráno a večer s jídlem. Dávkování pro dospělé a děti od 3 let - 1 mg (5 ml) 2krát denně; pro děti od 6 měsíců do 3 let - 0,5 mg 2krát denně. Denní dávka pro dospělé může být v případě potřeby zvýšena na 4 mg.

Vedlejší efekty

Použití Ketotifenu může způsobit nežádoucí účinky:

  • Ze strany nervového systému: závratě (při užívání sirupu - světlo), ospalost, zpomalení rychlosti duševních reakcí (zpravidla jsou dočasné a prochází během několika dnů po použití);
  • Na straně močení: cystitida, dysurie;
  • Ze strany metabolismu: hmotnostní přírůstek;
  • Z hemopoetického systému: trombocytopenie.

Při užívání tablet se navíc může vyskytnout:

  • Z nervového systému: pocit únavy, sedace; zřídka - poruchy spánku, úzkost, nervozita (zejména u dětí);
  • Z trávicí soustavy: nevolnost, sucho v ústech, zvracení, zácpa, zvýšená chuť k jídlu, gastralgie;
  • Jiné: alergické reakce na kůži.

Při užívání sirupu mohou být vedlejšími účinky také:

  • Z trávicího systému: zvýšená chuť k jídlu; zřídka - sucho v ústech, dyspeptické příznaky.

Předávkovat

Příznaky: zmatenost, ospalost, závratě, zvýšená podrážděnost, nystagmus, dezorientace, arteriální hypotenze, tachykardie nebo bradykardie, nauzea, zvracení, cyanóza, dušnost, kóma, u dětí může způsobit záchvaty.

Léčba: výplach žaludku (s krátkou dobou od okamžiku podání léku), symptomatická léčba. U křečového syndromu se doporučují benzodiazepiny nebo barbituráty. V případě potřeby se provádí symptomatická léčba s kontrolou srdeční aktivity. V případě předávkování je dialýza neúčinná.

speciální instrukce

K terapeutickému účinku Ketotifenu dochází po 1-2 měsících užívání.

Předchozí užívání glukokortikosteroidů, beta-adrenostimulancií, adrenokortikotropních hormonů (ACTH) u pacientů s bronchospastickým syndromem a bronchiálním astmatem by mělo pokračovat po jmenování ketotifenu po dobu 2 nebo více týdnů před vysazením, postupné snižování dávky.

Náhlé vysazení ketotifenu může způsobit relaps astmatických příznaků, proto se doporučuje přestat ho užívat postupně, od 2 do 4 týdnů.

Při současném použití se sirupem je povolena redukce dávky bronchodilatátorů.

Tablety nejsou určeny k úlevě od astmatických záchvatů.

Při současném podávání tablet s perorálními hypoglykemickými přípravky se u pacientů doporučuje kontrolovat obsah krevních destiček v periferní krvi.

Vzhledem k citlivosti na sedaci, během prvních 2 týdnů léčby, se pacientům doporučuje užívat lék v malých dávkách..

Během používání Ketotifenu je nutné se zdržet řízení vozidel a mechanismů a zapojit se do těch typů činností, jejichž provádění vyžaduje vysokou koncentraci pozornosti a rychlé psychomotorické reakce..

Těhotenství a kojení

Ketotifen ve formě sirupu je zakázán během těhotenství a kojení.

Ketotifen tablety se nesmí používat v prvním trimestru těhotenství a ve druhém a třetím trimestru je lék předepsán s opatrností pouze v případech, kdy je odhadované riziko pro plod nižší než potenciální přínos pro matku.

Pokud potřebujete během kojení používat tablety, kojení by mělo být přerušeno..

Použití v dětství

Sirup Ketotifen je v léčbě pacientů mladších 6 měsíců zakázán.

Ketotifen tablety jsou zakázány pro léčbu pacientů mladších 3 let.

S poškozenou funkcí jater

V případě selhání jater by se léčivo ve formě sirupu a tablet mělo používat opatrně.

Použití ve stáří

Při léčbě starších pacientů není nutná úprava dávky.

Léková interakce

V kombinaci s antihistaminiky, hypnotiky a ethanolem zvyšuje Ketotifen jejich účinek.

Současné použití každé z lékových forem s perorálními hypoglykemickými léky: zvyšuje se riziko trombocytopenie.

Sirup zvyšuje sedativní aktivitu.

Analogy

Analogy Ketotifenu jsou: Zaditen, Ketotifen Sofarma, Ketotifen-Ros.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém a tmavém místě při teplotách do 25 ° C..

Udržujte mimo dosah dětí..

Datum vypršení platnosti - 3 roky.

Podmínky lékárny

K dispozici je recept.

Recenze o Ketotifen

Recenze Ketotifenu ukazují, že tento lék je levným účinným antihistaminikem. Jako nevýhody uvádějí uživatelé délku léčby a vedlejší účinky (zejména zvýšenou ospalost).

Cena ketotifenu v lékárnách

Přibližná cena Ketotifenu je: tablety (30 ks. V balení) - 55–70 rublů, sirup (100 ml v lahvi) - 80 rublů.

Ketotifen

Vlastník osvědčení o registraci:

Je to vyrobeno:

Léková forma

reg. Č.: LP-003485 ze dne 02.03.16 - Účinné
Ketotifen

Uvolněte formu, balení a složení léčiva Ketotifen

Tablety jsou bílé nebo téměř bílé barvy, kulaté, ploché válcové, se zkosením a zářezem na jedné straně.

1 karta.
ketotifen fumarát1,39 mg
což odpovídá obsahu ketotifenu1 mg

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 62,46 mg, mikrokrystalická celulóza - 15,27 mg, hyprolosa - 9,72 mg, stearát hořečnatý - 1 mg, hypromelóza - 0,21 mg.

30 ks - plechovky z polyethylenu (1) - balení z lepenky.

farmaceutický účinek

Farmakokinetika

Po perorálním podání je téměř úplně absorbován ze zažívacího traktu. Současné stravování nemá vliv na stupeň absorpce ketotifenu. Během prvního průchodu játry je metabolizován o 50%. Cmax v krevní plazmě je dosaženo během 2-4 hodin, vazba na plazmatické proteiny je 75%.

Zobrazuje se ve dvou fázích. T 1/2 v počáteční fázi je 3-5 hodin, v konečné - 21 hodin. Vylučuje se ledvinami, 60-70% ve formě metabolitů, 1% - beze změny.

Indikace účinných látek léčiva Ketotifen

Otevřete seznam kódů ICD-10
ICD-10 kódIndikace
H10.1Akutní atopická (alergická) konjunktivitida
J30.1Alergická rýma způsobená pylem rostlin
J30.3Jiná alergická rýma (celoroční alergická rýma)
J45Astma
L20.8Jiná atopická dermatitida (neurodermatitida, ekzém)
L23Alergická kontaktní dermatitida
L24Jednoduchá dráždivá kontaktní dermatitida
L50Kopřivka

Dávkovací režim

Vezměte dovnitř. Dospělí - 1 mg 2krát denně (ráno a večer) s jídlem. V případě potřeby lze denní dávku zvýšit na 4 mg.

Maximální denní dávka: pro dospělé - 4 mg.

Pro děti od 3 let - 1 mg 2krát denně; ve věku 6 měsíců až 3 let - 500 mcg 2krát denně.

Vedlejší účinek

Ze strany centrálního nervového systému: ospalost, mírné závratě, zpomalení mentálních reakcí, obvykle mizí několik dní po zahájení léčby.

Z trávicího systému: zvýšená chuť k jídlu; zřídka - dyspeptické příznaky, sucho v ústech.

Z hemopoetického systému: trombocytopenie.

Z močového systému: dysurie, cystitida.

Metabolismus: přírůstek na váze.

Kontraindikace

Těhotenství a kojení

Během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je použití možné pouze tehdy, pokud potenciální přínos pro matku převáží možné riziko pro plod..

Ketotifen přechází do mateřského mléka, takže pokud je nutné jej během kojení použít, mělo by být rozhodnuto o ukončení kojení..

speciální instrukce

Terapeutický účinek ketotifenu se vyvíjí pomalu, během 1-2 měsíců.

Probíhající antiastmatická léčba by měla pokračovat alespoň 2 týdny po zahájení ketotifenu.

Při současném použití ketotifenu a bronchodilatátorů může být jejich dávka někdy snížena.

Vliv na schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy

Pacienti užívající ketotifen by se měli vyhnout potenciálně nebezpečným činnostem spojeným s potřebou zvýšené pozornosti a rychlých psychomotorických reakcí..

Léková interakce

Ketotifen může zvyšovat účinky sedativ, hypnotik, antihistaminik a ethanolu.

Při současném užívání ketotifenu s perorálními hypoglykemickými léky bylo zaznamenáno reverzibilní snížení počtu krevních destiček.

Ketotifen

Ceny v online lékárnách:

Ketotifen - antialergikum, stabilizátor žírných buněk.

Uvolněte formu a složení

Ketotifen je k dispozici v následujících formách:

  • Tablety - ploché válcové, kulaté, bílé, s rizikem a zkosením, bez zápachu nebo se slabým zápachem (10 kusů v blistrech, v kartonové krabičce po 1, 2, 3, 4 nebo 5 blistrech);
  • Sirup - lehce nažloutlá nebo bezbarvá transparentní viskózní kapalina se specifickým zápachem (50 nebo 100 ml v lahvích z tmavého skla s odměrkou (lžičkou) v sadě, v kartonovém svazku 1 láhev).

Léčivou látkou je ketotifen fumarát:

  • V 1 tabletě - 1,3 mg (což odpovídá 1 mg ketotifenu);
  • V 1 ml sirupu - 1 mg.
  • Tablety: monohydrát laktózy, bramborový škrob, stearát hořečnatý;
  • Sirup: tekutý maltitol, dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného, ​​benzoát sodný, monohydrát kyseliny citronové, sacharin sodný, glycerin, kyselina fumarová, potravinářská příchuť banánů, hydroxyethylcelulóza, čištěná voda.

Indikace pro použití

Ketotifen se používá k léčbě a prevenci následujících onemocnění:

  • Kopřivka;
  • Atopická dermatitida;
  • Senná rýma (senná rýma);
  • Alergická konjunktivitida;
  • Alergická rýma;
  • Atopické bronchiální astma.

Kontraindikace

Kontraindikace při používání Ketotifenu jsou:

  • Těhotenství;
  • Období kojení;
  • Dětský věk do 6 měsíců (pro sirup) a do 3 let (pro tablety);
  • Přecitlivělost na složky.

Tablety Ketotifenu se předepisují opatrně pacientům se selháním jater a epilepsií.

Dávkování a podávání

Lék se užívá perorálně během jídla..

  • Dospělí pacienti a děti starší 3 let - 1 mg dvakrát denně (ráno a večer);
  • Děti od 6 měsíců do 3 let (pro sirup) - 0,5 mg dvakrát denně.

V případě potřeby je možné zvýšit dávku na 2 mg dvakrát denně. Maximální denní dávka pro dospělé je 4 mg.

Trvání léčby je nejméně 3 měsíce. Odběr léku by měl být prováděn postupně, během 2-4 týdnů.

Vedlejší efekty

Při aplikaci Ketotifenu jsou možné následující vedlejší účinky systémů a orgánů:

  • Trávicí systém - zvýšená chuť k jídlu, zvracení, nevolnost, gastralgie, sucho v ústech, zácpa;
  • Nervový systém - závratě, ospalost, únava, sedace, zpomalení rychlosti duševních reakcí (zmizí po několika dnech léčby); zřídka - nervozita, poruchy spánku, úzkost (zejména u dětí);
  • Močový systém - cystitida, dysurie;
  • Metabolismus - přírůstek hmotnosti;
  • Hematopoetický systém - trombocytopenie;
  • Jiné - alergické kožní reakce.

speciální instrukce

Terapeutický účinek léčby se projevuje pomalu, ne dříve než za 1-2 měsíce.

U pacientů s bronchospastickým syndromem a bronchiálním astmatem, kteří k léčbě používají glukokortikosteroidy, beta-adrenostimulanty a ACTH (adrenokortikotropní hormon), je jejich náhlé zrušení po přidání Ketotifenu nežádoucí. Léčba je zastavena během 2–4 týdnů, protože je možné relaps astmatických příznaků.

Při současném použití s ​​bronchodilatátory může být dávka bronchodilatátorů snížena.

Pacienti citliví na sedaci by měli během prvních dvou týdnů léčby užívat malé dávky.

Ketotifen by neměl být předepisován pro úlevu od astmatických záchvatů.

Při současném použití s ​​perorálními hypoglykemickými látkami je nutné kontrolovat počet krevních destiček.

Během léčby by se člověk neměl vyhýbat potenciálně nebezpečným činnostem, které vyžadují rychlé reakce a zvýšenou pozornost..

Léková interakce

Ketotifen může zvyšovat účinky sedativ, antihistaminik a hypnotik a ethanolu.

Při současném podávání s perorálními hypoglykemickými látkami je možné reverzibilní snížení počtu krevních destiček.

Podmínky skladování

Skladujte na suchém a tmavém místě při teplotě nejvýše 25 ° C. Udržujte mimo dosah dětí..

Datum vypršení platnosti - 3 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Ketotifen

Struktura

Léčivou látkou je ketotifen ve formě ketotifen fumarátu.

Tablety Ketotifenu obsahují 1 mg účinné látky. Další látky: monohydrát laktózy, škrob, stearát hořečnatý.

Sirup obsahuje 1 mg / 5 ml účinné látky.

Oční kapky obsahují 0,25 mg / ml účinné látky. Další látky: hydroxid sodný, benzalkóniumchlorid, trillon B, dextrán, chlorid sodný, čištěná voda, kyselina citronová.

Formulář vydání

Lék je k dispozici ve formě sirupu, tablet a očních kapek.

farmaceutický účinek

Lék má výrazný antihistaminický účinek. Jedná se o lék ze skupiny antiastmatických nem bronchodilatačních léků..

Farmakodynamika a farmakokinetika

Lék působí následujícím způsobem: inhibuje uvolňování histaminu, jakož i dalších mediátorů z žírných buněk, blokuje také receptory histaminu H1, zatímco inhibuje enzym PDE. Výsledkem těchto akcí je zvýšení hladiny cAMP ve žírných buňkách. Ketotifen působí převážně na účinky faktoru aktivujícího destičky. Pokud se droga používá samostatně, pak se astmatické záchvaty nezastaví. Současně droga brání jejich výskytu a výrazně snižuje intenzitu a trvání těchto útoků. V některých případech úplně přestanou. V krevní plazmě je maximální koncentrace léčiva pozorována po 2–4 hodinách. Metabolizace většiny dávky se vyskytuje v játrech.

Indikace pro použití Ketotifenu

Na co jsou tyto prášky a proč jsou sirupy a oční kapky?

Tento léčivý přípravek se používá jako další nástroj v procesu dlouhodobé léčby atopického bronchiálního astmatu. Indikací pro použití Ketotifenu je také řada alergických stavů, mezi nimiž jsou zánět spojivek a alergická rýma.

Kontraindikace

Lék nemůžete použít u pacientů s vysokou citlivostí na aktivní nebo pomocné složky Ketotifenu. Je zakázáno užívat lék v prvním trimestru těhotenství i během kojení.

Vedlejší efekty

Během léčby tímto lékem se mohou vyvinout některé vedlejší účinky. Poměrně často se vyskytuje ospalost, sucho v ústech, zvýšená ospalost, závratě. Mohou být pozorovány gastrointestinální problémy - zácpa, nevolnost, zvracení. Tyto jevy během léčby spontánně vymizí. Také vzhled zvýšené chuti k jídlu může zvýšit hmotnost. Méně časté jsou příznaky podrážděnosti a rozrušení, přecitlivělosti. U dětí jsou možné záchvaty. Poměrně se může objevit hepatitida, cystitida, žloutenka, tmavá barva moči. V případě předávkování, ospalosti, hypotenze, závratě, zvracení a nevolnosti se u dětí mohou objevit křeče. V této situaci je nutné urgentní výplach žaludku a podávání symptomatických látek.

Návod k použití Ketotifenu (způsob a dávkování)

Ketotifen tablety, návod k použití

Konzumují se při jídle, umývají se malým množstvím vody. Jedna tableta obsahuje 1 mg léčiva. Dospělí užívají jednu tabletu dvakrát denně. Pacienti, u kterých se projevuje výrazný sedativní účinek, by měli postupně zvyšovat dávku léku. To se provádí po dobu sedmi dnů, je nutné začít s 0,5 mg. Tato dávka se užívá před spaním a postupně se množství léčiva zvyšuje na terapeutickou dávku. Děti starší tří let užívají 1 tabletu dvakrát denně - ráno a večer. Droga se užívá podobně s jídlem.

Podobně se používá Ketotifen Sofarma.

Sirup Ketotifen, návod k použití

Děti od jednoho do tří let mohou užívat Ketotifen výhradně ve formě sirupu, který je předepisován v dávce 0,25 ml na kg hmotnosti dítěte dvakrát denně. Děti od 3 let by měly užívat 5 ml sirupu dvakrát denně s jídlem.

Pokyny pro oční kapky

Počínaje 3 roky můžete do kapucí spojivky vštípit jednu kapku dvakrát denně.

Léčba Ketotifenem trvá dlouho. V takovém případě bude znatelný účinek po užití dosaženo po 2-3 týdnech léčby. Obecný průběh léčby může být dva až tři měsíce. Tento lék by měl být užíván zvláště dlouho pro pacienty, kteří po několika týdnech užívání léku neměli viditelný účinek. Léčba tímto lékem se zastaví postupně po dobu několika týdnů. To má zabránit recidivě astmatických příznaků..

Předávkovat

Nejsou k dispozici žádné údaje o předávkování. Po konzumaci 20 mg nebyly zjištěny žádné závažné příznaky..

Interakce

Může významně zvýšit účinek tablet na spaní, stejně jako antihistaminik a ethylalkoholu.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Na suchém a tmavém místě nepřístupném dětem při teplotě nejvýše 25 stupňů Celsia.

Skladovatelnost

Ne více než 3 roky.

speciální instrukce

Droga se nepoužívá k zastavení astmatických útoků. Na začátku terapie tímto činidlem nemůže být léčba jinými léky proti astmatu náhle zastavena. To platí zejména pro systémové kortikosteroidy. U lidí se závislostí na steroidech se může vyvinout nadledvinová nedostatečnost.

Tento lék má schopnost snižovat práh záchvatů, proto je pečlivě předepisován pacientům, kteří mají křeče. Během těhotenství je tento lék předepsán pouze tehdy, existuje-li přímá indikace a přínosy jeho užívání převyšují riziko pro ženu a plod. Při užívání léku musíte přestat kojit. Vzhledem k možnému projevu ospalosti se doporučuje používat ketotifen velmi opatrně řidiči a lidé pracující s potenciálně nebezpečnými jednotkami..

Podle webové stránky Sportviki zvyšuje droga citlivost beta-2 adrenergních receptorů, v důsledku čehož se často používá při kulturistice a při hubnutí. Doporučujeme, abyste se poradili se svým lékařem o možnosti takového použití léků..

Pro děti

Návod k použití

Od věku jednoho do tří let se lék předepisuje ve formě sirupu v dávce 0,25 ml na kg tělesné hmotnosti dítěte dvakrát denně. Děti starší 3 let jsou předepsány, aby ráno a večer braly 5 ml sirupu nebo 1 tabletu.

Ketotifen recenze pro děti

Droga je účinná při použití u dětí. Léky zmírňují alergické záchvaty, je však nutné dlouhé podávání. Možné jsou také vedlejší účinky, jako je ospalost..

Kompatibilita s alkoholem

Během léčby drogou nemůžete pít alkoholické nápoje, protože alkohol výrazně zvyšuje depresivní účinek na centrální nervový systém.

Ketotifen

Návod k použití:

Ceny v online lékárnách:

Ketotifen je stabilizátor membrány žírných buněk; antialergické činidlo.

Uvolněte formu a složení

  • Tablety - 10 ks. v blistrech, v kartonu 1, 2, 3, 4 nebo 5 balení;
  • Sirup k perorálnímu podání - 100 ml v lahvích z tmavého skla, v krabici z kartonu, 1 láhev s odměrkou.

Léčivou látkou je ketotifen (ve formě fumarátu): v 1 tabletě a 5 ml sirupu - 1 mg.

Indikace pro použití

Ketotifen je určen k dlouhodobé léčbě a prevenci exacerbace následujících onemocnění:

  • Alergická bronchitida;
  • Atopické bronchiální astma;
  • Alergická dermatitida;
  • Alergická konjunktivitida;
  • Alergická rýma;
  • Akutní a chronická kopřivka;
  • Senná rýma (senná rýma) a její astmatické komplikace.

Kontraindikace

  • Děti do 3 let - pro tablety, do 6 měsíců - pro sirup;
  • Kojení (nebo kojení by mělo být přerušeno);
  • Užívání sedativ;
  • Přecitlivělost na složky léčiva.

Pacienti se selháním jater a epilepsií by měli být během léčby pod zvláštním dohledem..

Ačkoli ve studiích na zvířatech nebyl pozorován žádný účinek Ketotifenu na průběh těhotenství, nebyl pozorován peri- a postnatální vývoj, bezpečnost jeho použití u lidí nebyla stanovena. Z tohoto důvodu, těhotné ženy, zejména v prvním trimestru, je lék předepsán pouze v naléhavých případech, po pečlivém posouzení poměru očekávaných přínosů pro matku a potenciálních rizik pro plod.

Dávkování a podávání

Lék by měl být užíván orálně s jídlem..

Dospělí jsou předepisováni 1 mg ketotifenu - 1 tableta nebo 5 ml sirupu - dvakrát denně (během snídaně a večeře). V případě potřeby se denní dávka zvýší na 4 mg (2 tablety nebo 10 ml sirupu dvakrát denně). Pacienti náchylní k sedativnímu účinku by měli začít užívat lék v dávce 0,5 mg (1/2 tablety nebo 2,5 ml sirupu) 2krát denně a postupně jej zvyšovat na doporučenou léčbu.

Dětem starším 3 let se předepisuje 1 tableta nebo 5 ml sirupu dvakrát denně.

Děti 1-3 roky dostávají Ketotifen pouze ve formě sirupu. Jedna dávka je 0,25 ml (0,05 mg) na kilogram tělesné hmotnosti, frekvence dávek je 2krát denně.

Minimální délka léčby je 3 měsíce. Odběr léčiva se provádí postupně - snižování dávky během 2-4 týdnů.

Vedlejší efekty

  • Nervový systém: závratě, ospalost, zpomalení reakční rychlosti (zpravidla tyto příznaky zmizí po několika dnech léčby), pocit únavy, sedace; zřídka - poruchy spánku, úzkost, nervozita (zejména u dětí);
  • Trávicí systém: zvýšená chuť k jídlu, sucho v ústech, nevolnost, zvracení, zácpa, gastralgie;
  • Močový systém: cystitida, dysurie;
  • Ostatní: přírůstek na váze, trombocytopenie, alergické reakce na kůži.

Příznaky akutního předávkování: dezorientace, zmatenost, ospalost, až deprese, arteriální hypotenze, tachykardie, častěji u dětí - zvýšená podrážděnost a křeče. Kómata je možná.

Pokud od užití vysoké dávky léku uplynulo trochu času, mělo by být provedeno výplach žaludku, je třeba odebrat aktivní uhlí. Další léčba je symptomatická pod kontrolou funkčních parametrů kardiovaskulárního systému. S vývojem křečového syndromu se předepisují antikonvulziva - benzodiazepiny nebo barbituráty. Dialýza je neúčinná.

speciální instrukce

Při předepisování přípravku Ketotifen pacientům s bronchiálním astmatem je třeba mít na paměti, že před dosažením plného terapeutického účinku může uplynout několik týdnů. Pokud se adekvátní odezva na terapii i po uplynutí této doby neobjeví, není nutné přerušit léčbu, doporučuje se pokračovat v užívání léku po dobu dalších 2-3 měsíců.

Po zahájení léčby Ketotifenem by měla pokračovat v léčbě astmatu nejméně 2 týdny.

V případě předchozí léčby glukokortikoidy, beta-adrenostimulanty nebo adrenokortikotropním hormonem u pacientů s bronchiálním astmatem a bronchospastickým syndromem musí být po zahájení léčby Ketotifenem zrušeny do 2 týdnů - postupně snižovat dávku. K recidivě astmatických příznaků je možné do 2-4 týdnů..

Lék není určen k úlevě od astmatických záchvatů.

Ketotifen snižuje dávku bronchodilatátorů užívaných současně.

Podle farmakokinetických údajů a klinických pozorování mohou děti vyžadovat vyšší dávky pro optimální výsledky než pro dospělé. Tolerance léku se v tomto případě nezhorší.

Během léčby byste se měli zdržet pití alkoholu, zapojit se do potenciálně nebezpečných činností, které vyžadují rychlost reakce a / nebo zvýšenou koncentraci pozornosti (včetně řízení automobilu).

Léková interakce

Ketotifen zvyšuje účinek ethanolu, pilulek na spaní, sedativ a antihistaminik.

V kombinaci s perorálními hypoglykemickými látkami existuje riziko trombocytopenie, proto by během léčby mělo být sledováno množství krevních destiček v krvi.

Ketotifen může snížit potřebu pacientů s sympatomimetiky a protizánětlivými léčivy (glukokortikoidy, kromoglykát sodný, nedocromil sodný)..

Podmínky skladování

Uchovávejte na suchém místě (tablety), tmavé a mimo dosah dětí při teplotě: tablety - do 25 ° C, sirup - 5-15 ° C.

Datum vypršení platnosti - 3 roky.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Ketotifen návod k použití

Funkce aplikace

Ti, kteří vědí, proč lékaři předepisují tablety Ketotifenu, se někdy pokusí tento lék vzít sami. To se však nedoporučuje, protože existují určité vlastnosti léku. Nejprve si musíte uvědomit, že „Ketotifen“ není lékem na zastavení alergických útoků. První výsledky jeho podávání se objeví nejdříve za 2-3 týdny. Obvykle však léčba trvá několik měsíců. Výsledkem je snížení frekvence alergických záchvatů, zlepšení celkového stavu pacienta. Kromě toho je nutné léčivo zrušit postupně a snížit dávku během dvou týdnů. Pomůže to zhoršit.

Při léčbě Ketotifenem musí být navíc zohledněna jeho kompatibilita s jinými léky. Stejně jako mnoho antihistaminik je schopen zvýšit účinek trankvilizérů, pilulek na spaní a antidepresiv. Droga však také interaguje s jinými látkami. Například pacienti s diabetem musí být opatrnější, protože při současném podávání tohoto léku a hypoglykemických léků se může vyvinout trombocytopenie. Ketotifen a alkohol jsou navíc nekompatibilní. Lék zvyšuje všechny negativní účinky alkoholu, zejména deprese centrálního nervového systému.

Při správném používání léku a při dodržení dávky předepsané lékařem je možné zabránit vzniku sezónních alergií. A pacienti s astmatem mohou snížit množství odebraných bronchodilatátorů.

Interakce s jinými léčivými přípravky

Při současném užívání léku "Ketotifen" s perorálními hypoglykemickými látkami může dojít k trombocytopenii, v důsledku čehož je nutné neustále sledovat počet krevních destiček v krvi..

Souběžným použitím léku, kterému je článek věnován, zvyšuje účinek sedativ, hypnotik, antihistaminik, alkoholu.

Nyní víte, že lék „Ketotifen“, recenze pro děti i dospělé, o nichž jsou spolehlivé i nepravdivé, je levný a účinný antihistaminikum, které dokáže odstranit všechny negativní projevy alergií. Nástroj je univerzální, protože je použitelný pro dospělé a děti, protože je k dispozici v různých variantách: pro děti - ve formě sirupu, pro dospělé - ve formě tablet. V očích jsou také kapky, které zmírňují otok a zarudnutí od orgánu zraku

Pokud má někdo problémy spojené s rýmou, zánět spojivek, bronchitida alergického původu, doporučujeme věnovat pozornost léku „Ketotifen“. Než si ji však zakoupíte, měli byste se domluvit na konzultaci s terapeutem a alergologem

Předávkovat

Pokud pacient náhodně nebo úmyslně užil lék ve velkém množství, může mít následující zdravotní problémy: zmatenost, dezorientace v prostoru, tachykardie, snížený tlak, křeče, reverzibilní kóma

V případě předávkování je velmi důležité rychle přijmout opatření, aby se předešlo žalostným následkům. K tomu by měl pacient vypláchnout žaludek, pokud po užití léku ve velkém množství uběhlo málo času, aktivní uhlí

Enterosgel gel pomůže odstranit veškerý zbytečný gel z těla. V případě předávkování dětem Ketotifenem byste měli okamžitě zavolat sanitku a zavolat tým lékařů.

Sladké řešení

Sirup Ketotifen je určen pro nejmenší děti. Dávka léku v této formě uvolňování je tedy následující:

- Pro kojence od 6 měsíců do 3 let - 0,25 ml na 1 kg tělesné hmotnosti. Násobnost přijetí - 2krát denně. Přesná dávka by měla být měřena pomocí speciální lžíce, která je součástí balení s lékem. Například dívce s tělesnou hmotností 10 kg by mělo být podáváno 2,5 ml léku dvakrát denně.

- Pro děti od 3 let je během jídla předepsáno 5 ml léku dvakrát denně.

Stejně jako v případě tablet a kapek si sirup Ketotifen rozvíjí svůj terapeutický účinek postupně, po 2–4 týdnech od doby léčby by proto měl být léčebný postup dlouhý.

Příběh

Ketotifen byl uveden na mezinárodní trh jako lék od společnosti Novartis. V současné době je lék předepsán jako léčba alergií, alergických stavů a ​​(nejčastěji) pro kontrolu astmatu ve více než třech desítkách zemí po celém světě. Nejdostupnější obchodní značkou této drogy je Novartis od Zaditen. Droga se prodává ve většině Evropy a Asie. Kromě hlavní formy drogy lze na různých trzích najít i desítky dalších značek. Ketotifen fumarát je schválen k prodeji ve Spojených státech, ale v současné době je k dispozici pouze jako
oční antialergenní lék (Zaditor), a nikoli jako orální antialergický / astmatický lék. Dávka ketotifen fumarátu v tomto produktu je také příliš nízká, aby byla považována za užitečnou pro jakýkoli jiný účel (tj. Pro nesprávné použití). Vzhledem k dostupnosti ketotifen fumarátu v jiných zemích lze lék snadno nalézt na černém trhu..
V současné době není tato droga mezi kulturisty a sportovci příliš oblíbená.
Ve Velké Británii považují směrnice pro klinické použití této látky ketotifen za neúčinnou léčbu astmatu. Podle některých studií však existují protichůdné důkazy o potenciální užitečnosti ketotifen fumarátu pro tyto účely. Důkladné přezkoumání údajů zveřejněných v roce 2004 v databázi Cochraneových systematických přehledů vede k závěru, že lék má určitou účinnost při astmatu a dýchacích potížích u většiny dětí, avšak vzhledem k variabilitě nemoci a reakci na lék nelze takové vážné zobecnění provést..

Vedlejší účinky a kontraindikace

Absolutní kontraindikací pro použití ketotifenu je období těhotenství. Ketotifen lze dětem podávat až po dosažení věku 6 měsíců. V dřívějším období novorozence nelze lék užívat.

Je také důležité vědět, že plný terapeutický účinek použití ketotifenu se vyvíjí až po 45–60 dnech. Proto tento lék není předepisován pro akutní formy alergických reakcí. V tomto případě budou vhodnější komponenty okamžitého typu akce..

Vedlejší účinky jsou velmi vzácné a lze je vyjádřit jako:

  • ospalost v rané fázi léčby (obvykle zmizí za 1 - 2 dny);
  • mírné závratě a snížení mentální reakce na vnější podněty;
  • mírná suchost v ústech se zvýšenou chutí k jídlu;
  • extrémně vzácná cystitida a anémie.

Při dlouhodobé léčbě je nutné neustále sledovat parametry obecných a biochemických krevních testů.

Analogy ketotifenu s léčivem mají pouze nepřímé. Je-li to nutné (například při absenci léku v lékárenské síti), je možné jeho příjem nahradit na krátkou dobu claritinem, cetrinem nebo pipolfenem. Nedostanete však plnohodnotnou akci. Protože, přestože patří do stejné skupiny farmakologických látek, mají různé mechanismy účinku.

Možné vedlejší účinky

Většina antihistaminik není dobře tolerována všemi pacienty. Vedlejší účinky Ketotifenu jsou vzácné, ale mohou být docela závažné. Doporučuje se proto začít užívat sníženou dávku a postupně ji zvyšovat v průběhu týdne. Mezi nejčastější vedlejší účinky léku patří reakce z nervového systému. Nejčastěji se jedná o ospalost, letargii, slabost a snížení koncentrace pozornosti. Závratě je také možné.

Při řízení a provádění činností vyžadujících vysokou koncentraci pozornosti se proto doporučuje opatrnost.

Někdy existují další nežádoucí účinky, které přináší užívání přípravku Ketotifen. Návod k použití uvádí, že mohou být následující:

  • zvýšená chuť k jídlu a zpomalení metabolických procesů, což se projevuje zvýšením tělesné hmotnosti;
  • zažívací poruchy, zácpa nebo průjem;
  • sucho v ústech, nevolnost;
  • časté močení, cystitida;
  • vyrážka;
  • bolest břicha v hlavě.

Při použití vnějších forem léku může dojít k pálení, svědění, suchu, někdy kůže zčervená a objeví se vyrážka. Po použití očních kapek může dojít k fotofobii, snížení ostrosti zraku, syndromu suchého oka.

Indikace pro použití

Moderní indikace ketotifenů pro použití jsou zcela specifické.

Mohou zahrnovat:

  • poškození spojivek oka spouští;
  • alergická a kontaktní dermatitida;
  • ekzém v ektopické formě;
  • poškození kůže ve formě kopřivky;
  • rinitida a sinusitida alergické etiologie;
  • senná rýma;
  • chronická a akutní bronchitida s obstrukcí dýchacích cest;
  • bronchiální astma;
  • autoimunní formy anémie a dalších poruch krvetvorného systému.

Léčivý ketotifen je předepisován dětem v případě dlouhotrvajících nachlazení virové a bakteriální povahy. Složka léku může zabránit útokům dusivosti a křeče hladkých svalů bronchiálního stromu. Poskytuje se také odstranění vedlejších účinků při používání antibakteriálních a antivirových léčiv..

Dospělá věková skupina pacientůObvykle 1 tableta 2krát denně po požadovanou dobu
Novorozenci od 6 měsíců věku2,5 ml sirupu 2krát denně
Děti ve věku 3 až 12 let4 ml sirupu keotifenu 2krát denně

Poznámka: maximální denní dávka pro dospělého je 4 mg (4 tablety).

Aplikace pro orgán zraku

„Ketotifen“ (kapky) je předepsán ženám, mužům a také dětem starším 3 let. Je nutné vštípit 1 kapku dvakrát denně do dolního spojivkového vaku.

Důležité! Osoba by se neměla dotýkat horní části dávkovače roztoku svým okem nebo okolními tkáněmi, protože to může kontaminovat lék. Léčba kapkami Ketotifenu trvá dlouhou dobu

A viditelný účinek po jeho aplikaci lze pozorovat po 2 nebo 3 týdnech léčby. Obecný průběh léčby může být -3 měsíce. Přestaňte tyto kapky užívat hladce, několik týdnů. To má zabránit vzniku alergických příznaků.

Léčba kapkami Ketotifenu trvá dlouhou dobu. A viditelný účinek po jeho aplikaci lze pozorovat po 2 nebo 3 týdnech léčby. Obecný průběh léčby může být -3 měsíce. Přestaňte tyto kapky užívat hladce, několik týdnů. To má zabránit vzniku alergických příznaků..

Použití pilulek

Tablety Ketotifenu, jejichž cílem je zabránit výskytu různých vnějších reakcí, se předepisují dospělým a dětem starším než 3 roky v těchto množstvích:

- Pro chlapce a dívky s tělesnou hmotností do 25 kg - půl tablety dvakrát denně (ráno a večer). Pokud po měsíci léčby nedochází k žádnému terapeutickému účinku, můžete dávku zvýšit na 1 tabletu na 1 dávku.

- Pro děti s hmotností vyšší než 25 kg - 1 tableta 2krát denně.

- Dospělí - 1 tableta 2-3krát denně. V případě potřeby lze pro tuto kategorii pacientů dávku zvýšit na 4 tablety, ne více.

Lék "Ketotifen", jehož instrukce je vždy součástí balení s drogou, se užívá perorálně během jídla. Trvání léčby tímto činidlem je obvykle 3 měsíce. Stahování drog se provádí postupně, během 2-4 týdnů.

Předávkovat

Kromě doporučené denní dávky doporučené v pokynech se u pacientů rychle rozvinou příznaky předávkování, které se projevují následujícími klinickými příznaky:

  1. Inhibice psychomotorických reakcí a inhibice určitých reflexů;
  2. Snížený krevní tlak;
  3. Cyanóza kůže;
  4. Zmatek;
  5. Bradykardie
  6. Křeče
  7. Ve vážných případech se může vyvinout kóma.

Pokud jsou detekovány první příznaky předávkování léčivem, pacient musí naléhavě vyvolat zvracení, vypláchnout žaludek a do něj vstoupit enterosorbenty. Tyto techniky jsou účinné, pouze pokud uběhlo trochu času od použití drogy..

Co potřebuješ vědět

Na rozdíl od značkového přípravku Zaditena může složení generického Ketotifenu jako další látky zahrnovat ne kukuřici, ale bramborový nebo pšeničný škrob. Individuální nesnášenlivost těchto dvou složek u dětí je bohužel zcela běžná. Samozřejmě, v tomto případě, droga "Ketotifen" může způsobit vývoj alergií u dítěte. To znamená, že tím, že to vezmete, se dítě jen zhorší. Rodiče o tom samozřejmě potřebují vědět. Na jiné složky tohoto léčivého přípravku se samozřejmě může projevit přecitlivělost..

V některých případech je možné podávat dětem alergii „Ketotifen“, ale s opatrností. Například děti s onemocněním jater, stejně jako děti trpící epilepsií, by měly tento lék užívat výhradně pod dohledem lékaře.

Podobné léky

Ketotifen má své vlastní analogy. Takže pro kapky do očí si můžete vybrat jiný lék se stejným účinkem zvaný Zaditen. Náklady na tento lék se pohybují od 350 do 400 rublů. Lék „Ketotifen Sofarma“ je dalším analogem přípravku „Ketotifen“ - léčiva, které má stejnou účinnou látku se stejným názvem. Tento lék lze také nahradit následujícími léky: tablety nebo sirup "Ketof", "Positan", "Staffen", "Frenasma".

Podobný antialergický účinek mají takové antihistaminika jako „Loratadin“, „Claritin“, „Zirtek“, „Erius“. Avšak v případě alergického bronchiálního astmatu bude lék Ketotifen stále účinnější, i když to stojí mnohem méně. Ale cena výše uvedených prostředků je 2, nebo dokonce 3krát více. Tak proč tedy přeplatit? Koneckonců, můžete si koupit levnou a účinnou antihistaminickou léčbu, zejména proto, že recenze o ní jsou většinou pozitivní.

Analogy

Místo „Ketotifenu“ lze použít léky se stejným účinkem - například léky na bázi kyseliny kromoglicinové („Intal“, „Krom-alergie“, „“). Navíc mohou být antihistaminikům podávány děti s alergiemi..

Nejoblíbenější nástroje jsou:

  • Sirup ", jehož účinná látka je. Tento lék nevyvolává ospalost a může být použit pro kopřivku, atopickou dermatitidu a jiná onemocnění. Droga se používá od dvou let a je k dispozici také v tabletách, které jsou předepisovány dětem starším 3 let..
  • Kapky ". Toto je jeden z léků cetirizin, schválený pro děti od 6 měsíců věku. Tento lék je žádán pro sezónní rýmu, Quinckeho edém, potravinové alergie, kopřivku a další nemoci. V pevné formě (potahované tablety) se předepisuje od 6 let.
  • Tablety "Suprastin". Hlavní složkou tohoto léčiva je chloropyramin. Droga je předepsána pro děti starší 3 let. Lék je k dispozici také v injekční formě, která je požadována při vysoké tělesné teplotě, což je pro dítě nebezpečné (používá se spolu s „Analgin“).
  • „“. Takový sladký lék založený na desloratadinu se používá pro svědění, kýchání, vyrážku a jiné projevy alergií u dětí starších než jeden rok. Přípravek Erius je k dispozici také v potahovaných tabletách schválených od 12 let.
  • Kapky "Fenistil." Hlavní výhodou takového léčiva obsahujícího dimethinden je možnost použití pro děti od 1 měsíce. Lék je také reprezentován lokálními formami (gel, emulze), předepsanými pro alergické kožní léze.

Jaká antialergenní léčiva se k léčbě dítěte nejlépe používají, popíše Dr. Komarovsky v následujícím videu.

obecné vlastnosti

Lék "Ketotifen" se týká látek stabilizujících antihistaminovou membránu. Jeho výhoda oproti jiným alergickým lékům spočívá v tom, že kromě blokování produkce histaminu snižuje propustnost membrán žírných buněk. V důsledku toho je sníženo jejich uvolňování látek, které vyvolávají výskyt alergických reakcí. Kromě toho lék "Ketotifen" zabraňuje hromadění buněk odpovědných za tento stav ve vnitřních orgánech. To přispívá k tomu, že se eozinofily přestávají hromadit v dýchacích cestách. Lék má mírný antihistaminický účinek, ale účinně inhibuje astmatické reakce na alergeny..

Díky tomuto všestrannému působení se tento lék nevztahuje pouze na antihistaminika, ale také na léky proti astmatu. Koneckonců, hlavně jeho účinek se vztahuje na dýchací cesty. "Ketotifen" zabraňuje vzniku bronchiální hyperaktivity pod vlivem alergenů. To pomáhá předcházet bronchospasmu a astmatickému útoku. Navíc, stejně jako většina antihistaminik, má mírný sedativní účinek..

Formulář vydání

Ketotifen vyrábí několik domácích společností, ale na našem trhu je také bulharský přípravek s názvem Ketotifen Sofarma. Jsou zastoupeny dvěma formami, které se používají pro děti různého věku:

  • Sirup. Je to viskózní čirá kapalina nažloutlé barvy nebo bez barvy, která voní jako vanilka nebo jahody. Jedna lahvička obsahuje 50 nebo 100 ml tohoto léčivého přípravku. K lahvi je připevněna odměrná lžička nebo odměrka o objemu 5 ml.
  • Tablety. Mají bílou barvu, kulatý plochý tvar a mírný specifický zápach. Jsou baleny v blistrech po 10 kusech a prodávají se v baleních po 10–60 tabletách..

Jak to ovlivňuje tělo

Co se stane poté, co Ketotifen vstoupí do těla dítěte? V recenzích si rodiče všimli, jak již bylo zmíněno, jeho mírné jednání. Po užití tohoto léčivého přípravku začíná jeho účinná látka stabilizovat žírné buňky v těle dítěte. To zase vede k zastavení produkce histaminu a dalších mediátorů alergií a zánětů..

Díky tomu všemu lék účinně zabraňuje astmatickým útokům. Tento lék působí na tělo dospělých a dětí a je zcela odlišný od oblíbených tradičních antihistaminik. K dosažení požadovaného účinku se musí účinná látka „Ketotifen“ v těle dítěte hromadit.

V průběhu léčby tímto lékem lékaři obvykle předepisují dětem do 2-3 měsíců. Aby tento nástroj fungoval efektivně, musí být prováděn pravidelně a bez přerušení.

Tento léčivý přípravek nemá bronchodilatační účinek na tělo pacienta. Lék je však schopen účinně zabránit bronchospasmu. Přestože se tento lék týká léku s dlouhodobým účinkem, může mít okamžitý účinek. Tento lék varuje bronchospasmus během asi 1,5 až 2 hodin po podání.

Farmakologické působení ketotifenu

Podle pokynů je Ketotifen membránovým stabilizátorem žírných buněk a má průměrnou aktivitu blokující H1-histamin. Použití Ketotifenu inhibuje uvolňování leukotrienů, histaminu z neutrofilů a basofilů, snižuje reakci na histamin a koncentraci eosinofilů v dýchacích cestách, zastavuje časné a pozdní reakce těla na alergen.

Podle recenzí nemá Ketotifen bronchodilatační účinek a brání rozvoji bronchospasmu.

Terapeutický účinek Ketotifenu je pozorován po 1,5–2 měsících od začátku léčby.

Farmakologické vlastnosti léčiva Ketotifen

Antialergický a antiastmatický prostředek. Vykazuje antialergickou aktivitu, potlačuje působení endogenních zánětlivých mediátorů; nemá bronchodilatační účinek. Ketotifen inhibuje uvolňování mediátorů alergií (histamin, leukotrieny), inhibuje senzibilizaci eozinofilních granulocytů cytokiny, což vede k inhibici migrace eozinofilních granulocytů do ohnisek zánětu; inhibuje rozvoj bronchiální hyperreaktivity v důsledku aktivace destiček pod vlivem faktoru aktivace destiček a stimulace sympatomimetiky nebo alergeny. Kromě toho ketotifen inhibuje enzym fosfodiesterázu, což vede ke zvýšeným hladinám cAMP v tkáních. Uvedené vlastnosti ketotifenu určují jeho anti-astmatický účinek. Ketotifen má také výrazný antialergický účinek, je schopen nekompetitivně blokovat receptory H1, a proto jej lze použít místo svých klasických antagonistů.
Po požití se ketotifen téměř úplně vstřebává, jeho biologická dostupnost je asi 50% v důsledku metabolismu během počátečního průchodu játry. Maximální koncentrace v krevní plazmě je dosažena během 2-4 hodin, vazba na plazmatické proteiny je 75%. Odstranění ketotifenu z těla je dvoufázové s poločasem 3-5 hodin a 21 hodin.
Po instilaci do spojivkového vaku začne antihistaminický účinek rychle a trvá 8-12 hodin. Ketotifen snižuje závažnost příznaků alergické konjunktivitidy (svědění, hyperémie atd.).

Užívání různých forem léku

Ketotifen se nejčastěji používá v tabletách a sirupu. Tyto formy mají stejné vlastnosti použití, vedlejší účinky a kontraindikace. Nejčastěji se používají pro sezónní alergická onemocnění dýchacích cest. V jiných případech můžete použít masti Ketotifen a oční kapky.

Externí použití léčiva je indikováno pro atopickou a kontaktní dermatitidu, těžké svědění, kopřivku, alergické reakce na kousnutí hmyzem. Snižuje otoky a zarudnutí, zmírňuje svědění a zánět. Masť můžete aplikovat na děti od jednoho roku. Naneste v tenké vrstvě 1-2krát denně.

Při sezónní alergické konjunktivitidě u dospělých a dětí po 12 letech se Ketotifen často používá ve formě očních kapek. Rychle zastaví slzení, svědění a zarudnutí. Do každého oka napusťte jednu kapku každých osm hodin. Pokud alergické projevy nemoci nejsou příliš výrazné, můžete aplikovat kapky dvakrát denně. Průběh léčby, obvykle 1-1,5 měsíce, je předepsán na jaře během kvetení rostlin, což často způsobuje alergie. To pomáhá předcházet nebo snižovat závažnost sezónní konjunktivitidy..

Předávkovat

Pokud není lék užíván správně, pacient nesplňuje doporučení lékaře a umožňuje překročení dávky, může dojít k vážnějším následkům. Nejčastěji jsou z tohoto důvodu porušeny funkce ledvin, protože skrze ně se vylučuje hlavní účinná látka léku. Proto se zvyšuje množství moči, může se vyvinout reaktivní cystitida.

Droga také ovlivňuje stav centrálního nervového systému. Předávkování vede k jeho inhibici, dezorientaci, letargii, těžké ospalosti, rozvíjení nystagmu, krevní tlak se často snižuje. Někdy se mohou vyskytnout nevolnost a zvracení, poruchy srdečního rytmu, dušnost. U dětí s předávkováním lékem může dojít ke křečím, úzkosti a nadměrnému nadýmání. V těžkých případech se může vyvinout kóma..

Pokud existuje podezření na předávkování, umyje se pacient žaludek, způsobí zvracení, podá aktivní uhlí nebo jiné sorbenty, provede symptomatickou terapii.

Složení a forma uvolňování

Lék vyrábí několik farmaceutických společností v Bulharsku a Rusku. Kromě toho v prodeji najdete lék "Zaditen" vyrobený ve Francii, který má stejné složení. Lék "Ketotifen" se prodává v tabletách, sirupu, kapkách do očí. Jedná se o levné nástroje dostupné pro každého. Nejčastěji se používají tablety Ketotifenu, které stojí 60 až 90 rublů. Zahrnují hlavní účinnou látku ketotifen fumarátu a pomocné složky: celulózu, oxid křemičitý, stearát hořečnatý, laktózu.

Sirup se vyrábí na základě alkoholu. Kromě toho a ketotifen fumarát zahrnuje sorbitol, sacharin, kyselinu citronovou a jahodovou příchuť. Může být použit pro děti od 6 měsíců, ale v přísném dávkování předepsaném lékařem. Mnoho lidí si vybere tento lék kvůli jeho nízké ceně - asi 100 rublů.

Oční kapky s ketotifenem jsou často předepisovány pro alergickou konjunktivitidu. Tento lék má komplexní účinek: omezuje projevy alergických reakcí, zabraňuje šíření histaminu a opakovanému podráždění. Ve vážných případech je však lepší použít ho ve složité léčbě, protože jeho účinek nenastane okamžitě, nemůže rychle odstranit svědění a zarudnutí. Droga je levná - asi 80 rublů, takže je docela populární.

Ve formě masti „Ketotifen“ není k dispozici, ale existuje droga „Ketocin“. Tato mast má komplexní složení: ketotifen fumarát, kyselina boritá, oxid zinečnatý, dimethylsulfoxid a koriandrový olej. Lék účinně zmírňuje svědění, odstraňuje vyrážky, zarudnutí. Je dobré používat tuto mast s netolerancí vůči hormonálním agens.